.

.

poniedziałek, 27 października 2014

Nadwiślanin żakami stoi... Podsumowanie pierwszego cyklu kwalifikacji do Mistrzostw Polski i startu rozgrywek ligowych

Dziesięciolatkowie - Julia Czubakowska i Kajetan Kachniewski, wychowankowie trenera Jerzego Lipczyńskiego byli autorami największych sukcesów Nadwiślanina Płock w pierwszej serii turniejów kwalifikacyjnych do Mistrzostw Polski. Oboje startując kategorii wiekowej "żak" (rocznik 2004 i młodsi) w rozgrywanym w Łodzi ogólnopolskim turnieju Grand Prix Polski żaczek i żaków zajęli miejsca w przedziale 21-24.

Julia Czubakowska z dyplomem i nagrodą za zwycięstwo w I WTK żaczek

Julia wywalczyło sobie prawo gry wśród 64 najlepszych dziewczynek w swojej kategorii wiekowej, wygrywając I Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny w Warszawie. Dokonała tego w wyśmienitym stylu, nie tracąc w mazowieckim turnieju ani jednego seta. Jednocześnie dopisała się do historii klubu, wygrywając WTK w tej kategorii wiekowej dla Nadwiślanina pierwszy raz od lutego 2009 roku. Wtedy w sezonie 2008/2009 we wszystkich trzech WTK i w mistrzostwach województwa triumfowała Katarzyna Bagrowska. Z eliminacji poprzedzających bezpośrednio I GP Polski żaczek, do turnieju głównego awansowały także Alicja Firszt i Oliwia Kozakiewicz.

Płocczanki miały utrudnione zadanie. W swoich grupach grały najniżej rozstawione i aby wejść do turnieju pucharowego dla najlepszych 32 zawodniczek musiały pokonać wyżej rozstawione i teoretycznie silniejsze zawodniczki. Sztuka ta udała się tylko Julii, która niestety nie przebrnęła pierwszej rundy pucharu. Dzięki zwycięstwu w turnieju pocieszenia zajęła ostatecznie miejsce 21-24. Jedno zwycięstwo dało także wyższy przedział miejsc Oliwii Kozakowiecz (miejsce 49-56.). Alicja Firszt została sklasyfikowana jeden przedział miejsc niżej (57-64).

Tymczasem Kajetan Kachniewski wraz z kolegami zapisują zupełnie nową kartę w dziejach Nadwiślanina Płock. Od zmiany nazwy klubu w 2002 roku, żadnemu z chłopców nie udało się wystąpić w indywidualnym turnieju centralnym. A w rozgrywanym pierwszy raz w historii Grand Prix Polski żaków znalazło się ich aż dwóch. Droga do turnieju głównego była jednak wyjątkowo trudna. Ale wszyscy czterej młodzi nadwiślacy dzielnie walczyli, co zawowocowało zameldowaniem się w gronie 64 najlepszych żaków w Polsce Kajetana Kachniewskiego i Wiktora Smolickiego. Wiktor, młodszy od najstarszych uczestników turnieju o rok, zajął miejsce 49-56. wygrywając pojedynek o wyższy przedział miejsc. "Kajtek" tymczasem wyszedł z grupy eliminacyjnej na drugim miejscu, ale w pierwszej rundzie "pucharu" musiał uznać wyższość późniejszego brązowego medalisty zawodów Tomasza Mrozka z Wielkopolski. Jedna wygrana w turnieju pocieszenia dała płocczaninowi miejsce 21-24. Eliminacji do GP nie udało się przebrnąć Michałowi Czubakowskiemu i Mikołajowi Skotakowi z Nadwiślanina.

Turnieju eliminacyjnego do I Grand Prix Polski seniorek, rozgrywaego w Radomiu, nie udało się także przebrnąć Annie Nowakowskiej (17 l.), jedynej reprezentantce Nadwiślanina, która zdecydowała się na próbę sił na szczeblu ogólnopolskim w dorosłej kategorii wiekowej. Płocczanka zagrała rewelacyny pojedynek przeciwko znacznie wyżej notowanej we wszelkich rankingach Monice Klimczak z SCKiS Hals Warszawa. Prowadziła 2:0 w setach i w trzecim miała niezliczoną liczbę piłek meczowych, ale zabrakło postawienia przysłowiowej kropki nad i. Set przegrała 18:20 i kosztowało ją to tyle sił, że w kolejnych dwóch nie nawiązała już walki przegrywając pojedynek 2:3.

Wcześniej eliminacjach wojewódzkich, I WTK seniorek, Nadwiślanin Płock wystawił najliczniejszą ze wszystkich klubów reprezentację. Kolejne miejsca zajęły: Aleksandra Lau (7-8.), Katarzyna Bagrowska, Anna Nowakowska, Sylwia Szelkowska (wszystkie 9-12.), Magdalena Szczodrowska (13-16.) oraz Natalia Brzuziek (17-20.).

W juniorkach (roczniki 1997 i młodsi), swoje drugie zwycięstwo w WTK, a czwarte dla swojego klubu w tej kategorii wiekowej zanotowała Katarzyna Bagrowska. W finale pokonała 3:0 swoją byłą koleżankę klubową, od tego sezonu reprezentującą barwy GLKS Nadarzyn, Annę Wereszczaka. W półfinale wyższość Bagrowskiej musiała uznać Anna Nowakowska, przegrywając 1:3. Ania z Nadwiślanina ostatecznie zadowoliła się czwartym miejscem na szczeblu wojewódzkim, po porażce w meczu o III miejsce z Beatą Kogut z MKS Pogoń Siedlce. Zwycięstwo w WTK dało Bagrowskiej bezpośredni awans do I GPP juniorek.

Od lewej: Katarzyna Bagrowska (I miejsce w I WTK juniorek, Beata Kogut (III miejsce) i Anna Nowakowska (IV miejsce)

Niestety, występ na I GPP juniorek w Zielonej Górze nie ułożył się po myśli Katarzyny. Z początku do płocczanki uśmiechnęło się szczęście. W jej grupie zabrakło "jedynki", kontuzjowanej Karoliny Tokarczyk i by zagrać w fazie pucharowej turnieju głównego wystarczyło pokonać tylko jedną z dwóch niżej notowanych w rankingu rywalek. Jednak w decydującym starciu Bagrowska dość pechowo przegrała 2:3 z Eweliną Kaszubą z Gorzovii Gorzów Wlkp. Mecz o lepszy przedział miejsc skreczowała i ostatecznie została sklasyfikowana ma miejscu 41-48. co i tak stawia ją w dobrej sytuacji przed drugim cyklem eliminacyjnym - w turnieju wojewódzkim będzie rozstawiona z numerem drugim.

W I WTK kadetów (rocznik 2000 i młodsi) Nadwiślanin wystawił czworo zawodników, ale tylko jednego nominalnego kadeta, pozostali reprezentowali młodsze kategorie wiekowe. Ale i tak Zuzanna Rajchman zajęła miejsce 9-12., Igor Modzelewicz i Jakub Woliński zostali sklasyfikowani na miejscach 17-20., a Jakub Kosieliński, dla którego był to pierwszy występ w tej kategorii wiekowej zajął miejsce 33-40. wśród 64 startujących.

W kategorii młodzik (rocznik 2002 i młodsi) Zuzanna Rajchman zajęła najwyższe z dotychczasowych swoich miejsc na Wojewódzkim Turnieju Kwalifikacyjnym. Nie zmieściła się wprawdzie jeszcze na podium (była czwarta), ale zadecydował o tym w zasadzie przypadek. W decydującym o wejściu do finału, niezwykle emocjonującym pojedynku, płocczanka straciła dwa sety dopiero po grze na przewagi, przegrywając je 13-15, a cały półfinał przeciwko Oliwii Kornackiej z UKS Return Piaseczno 1:3. Miejsce w przedziale 13-16. zajeła w tym turnieju Julia Czubakowska.

Wśród chłopców miejsce w przedziale 13-16. zajął Igor Modzelewicz, Jakub Kosieliński został sklasyfikowany na miejscu 25-32., Wiktor Smolicki uplasował się w kolejnym przedziale (33-40.), Michał Czubakowski, Patryk Koper i Kajetach Kachniewski zajęli miejsca 49-64.

W WTK żaków, w którym wśród dziewczynek triumfowała Julia Czubakowska, pozostali reprezentanci Nadwiślanina zajęłi miejsca: Alicja Firszt - 9-12., Oliwia Kozakiewicz - 13-16., Wiktor Smolicki - 5-8., Michał Czubakowski - 13-16., Kajetan Kachniewski - 17-20. i Mikołaj Skotak - 21-24.

W rozgrywanej w województwie mazowieckim już trzeci sezon kategorii dla ośmiolatków i młodszych w Wojewódzkim Turnieju Kwalifikacyjnym wzięło udział tylko jedna zawodniczka Nadwiślanina. W swoim absolutnym debiucie Natalia Kosielińska zajęła miejsce w połowie stawki (7-8).

W sezonie 2014/2015 w rozgrywkach ligowych Nadwiślanina Płock reprezentują dwa zespoły. Mężczyźni grają w III lidze, a kobiety pod nazwą Nadwiślanin BS Mazowsze Płock występują w drugiej lidze.

Pierwsi rozgrywki rozpoczęli trzecioligowcy i po udanym starcie - zwycięstwie 8:2 nad SCKiS Hals Wadwicz III Warszawa doznali serii trzech porażek - po 6:8 z UKS 14 Ursus i ULKS Kazanów oraz 4:8 z Sokołem Brwinów. Mimo wzmocnienia składu po powrocie Sebastiana Kopackiego z drugoligowej Victorii Płock, po czterech kolejkach płocczanie zajmują 11 miejsce w tabeli na 14 drużyn. Po 6 wygranych partii w czterech meczach zanotowali Sebastian Kopacki i Piotr Lichocki, 4 pojedynki wygrał Michał Lewandowski, Krzysztof Niedzielak triumfował trzy razy, a jedno zwycięstwo stało się udziałem Dariusza Pietrzaka.

Trzecioligowy zespół Nadwiślanina Płock przed meczem z ULKS Kazanów. Od lewej: Dariusz Pietrzak, Sebastian Kopacki, Krzysztof Niedzielak, Piotr Lichocki, Michał Lewandowski

W składzie spadkowicza z pierwszej ligi Nadwiślanina BS Mazowsze Płock nastąpiły największe przetasowania w historii zespołu. Pozostał trzon zespołu, ale z pierwszego składu ubyła Anna Wereszczaka (przejście do GLKS Nadarzyn). Kadrę uzupełniły: Magdalena Szczodrowska (z UKS Alfa Gostynin) oraz Natalia Brzuziek (SLKS Olimpijczyk Jeżewo). Trener Radosław Matlewski, który pozostał z zespołem ma jeszcze do dyspozycji młode zawodniczki będące pod opieką szkoleniową Jerzego Lipczyńskiego - Zuzannę Rajchman, Julię Czubakowską, Alicję Firszt i Oliwię Kozakiewicz.

Płocczanki zaczęły sezon później od rywalek - w pierwszej kolejce pauzowały. Ale wyjazd pod Siedlce do tamtejszego GLUKS Naprzód Grzybowy Raj Skórzec zakończył się powodzeniem, mimo, że skład w ostatniej chwili musiał być uzupełniany młodziczką - Zuzanną Rajchman. Nadwiślanki pokonały pierwszą przeszkodę 6:4. Komplet punktów (2,5) zdobyła kapitan zespołu Aleksandra Lau, 1,5 punktu zdobyła Katarzyna Bagrowska i po punkcie wywalczyły Sylwia Szelkowska i Zuzanna Rajchman. Po dwóch kolejkach Nadwiślanin BS Mazowsze Płock zajmuje 4. miejsce w stawce siedmiu zespołów, ale ma jeden mecz rozegrany mniej od czterech z nich.

Udział zawodników i zawodniczek Nadwiślanina w rozgrywkach indywidualnych i ligowych jest współfinansowany przez Miasto-Gminę Płock w ramach realizacji zadania "Organizacja szkolenia sportowego oraz udział we współzawodnictwie sportowym ze szczególnym uwzględnieniem rozgrywek ligowych w zakresie tenisa stołowego".