.

.

poniedziałek, 14 maja 2012

Niespodzianki na mistrzostwach nie było

Już sam awans do turnieju finałowego Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorek był sukcesem, grających pierwszy rok w tej kategorii wiekowej dziewcząt Nadwiślanina - Aleksandry Lau i Sylwii Szelkowskiej. W Toruniu, gdzie rozgrywano mistrzostwa, niespodzianki nie było. Debiutantki z Płocka opuściły imprezę już pierwszego dnia po wygraniu sześciu setów i jednego pojedynku. Wśród najlepszych w Polsce drużyn juniorek zostały sklasyfikowane na miejscu 13-16. W mistrzostwach dominowały jednak tenisistki stołowe z Mazowsza. Drużynowe mistrzostwo Polski zdobyła ekipa GLKS Nadarzyn, pokonując w finale grupowe rywalki płocczanek GKTS Gdańsk. Mistrzostwo Polski w grze pojedynczej zdobyła Katarzyna Nowocin z KS Spójnia Warszawa, kolejnego zespołu, który płocczanki miały w grupie.

Aleksandra Lau i Sylwia Szelkowska
Jako zespół z najmniejszą liczbą punktów rankingowych z sezonu Nadwiślanin trafił do najsilniejszej grupy z rozstawionym z numerem 1 zespołem GKTS Gdańsk. I właśnie od potyczki z faworytkami turnieju, późniejszymi srebrnymi medalistkami, płocczanki rozpoczęły rywalizację. W meczu tym Aleksandra Lau dość niespodziewanie wygrała pierwszego seta pojedynku z kadrowiczką - Joanną Kiedrowską, późniejszą złotą medalistką mistrzostw w grze mieszanej. Gdańszczanka w trzech kolejnych setach zagrała już jednak dużo bardziej uważnie i partia wygrana przez Olę była jedyną zdobyczą płocczanek w tym meczu.

W drugim meczu z LZS Victoria Chruścice seta wygrała z kolei Sylwia Szelkowska. W grze z Sylwią Szlapą mogła pokusić się jednak o więcej, choć i tak stoczyła w miarę wyrównany pojedynek ze starszą o rok rywalką, która w krajowym rankingu juniorek jest o ponad sto miejsc wyżej od płocczanki.

W trzecim meczu przeciwko Spójni Warszawa z późniejszą mistrzynią Polski Katarzyną Nowocin w składzie, dziewczęta Nadwiślanina wreszcie odniosły zwycięstwo w jednym z pojedynków. Ale nie było łatwo. Aleksandra Lau pokonała 3:2 w emocjonującej potyczce znaną sobie z rozgrywek drugoligowych Justynę Tusień. Płocczanka mimo, że już prowadziła 2:0 w setach pozwoliła na decydujące rozstrzygnięcie dopiero w piątej, niezwykle dramatycznej partii. Tusień po doprowadzeniu do wyrównania 2:2 w setach, w kolejnym prowadziła już 7:0! Płocczance pomógł w tym momencie wzięty czas i po zdobyciu kolejnych sześciu punktów i uważnym rozegraniu końcówki to ona cieszyła się ze zwycięstwa.

Nadwiślanki miały szansę na zwycięstwo w tym meczu, ale trzeba było wygrać jeszcze grę podwójną i jednego singla. Pierwszego seta gry deblowej płocczanki wygrały do trzech i przez chwilę wydawało się, że taki scenariusz jest możliwy. Nic z tego. Warszawianki ostro wzięły się do roboty i wygrały debla 3:1. W pierwszej partii następnego pojedynku Katarzyna Nowocin, jakby chcąc wziąć odwet za niedawną przegraną w piątym secie swojej partnerki, rozniosła Olę Lau 11-0 i dalej nadwiślanka niewiele już zdziałała, kończąc występ w płocczanek mistrzostwach Polski.

W Toruniu dziewczęta Nadwiślanina wśród 16 zakwalifikowanych zespołów były rozstawione z ostatnim numerem i zajęły lokatę w ostatnim przedziale miejsc. Mogły jednak skonfrontować swoje umiejętności z kadrowiczkami i zawodniczkami pierwszej ligi (GKTS Gdańsk, Spójnia), co z pewnością przyniesie korzyści w przyszłości. Przed Olą i Sylwią jeszcze bowiem dwa lata startów nim stracą prawo gry w juniorkach. Był to pierwszy w historii Nadwiślanina (od 2004 roku) występ na Mistrzostwach Polski Juniorów.

Toruń, 10 maja 2012 r. , Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów
Grupa A.
GKTS Gdańsk - MLUKS Nadwiślanin Płock 3:0
Marta Krajewska - Sylwia Szelkowska 3:0 (11-4, 11-2, 11-6); Joanna Kiedrowska - Aleksandra Lau 3:1 (7-11, 11-4, 11-3, 11-7); Kiedrowska/Aleksandra Falarz - Szelkowska/Lau 3:0 (11-5, 11-7, 11-8).
MLUKS Nadwiślanin Płock - LZS Victoria Chruścice 0:3
Aleksandra Lau - Aleksandra Nowak 0:3 (7-11, 4-11, 8-11); Sylwia Szelkowska - Sylwia Szlapa 1:3 (4-11, 12-10, 7-11, 8-11); Lau/Szelkowska - Jessika Andraczek/Nowak 0:3 (5-11, 9-11, 4-11).
KS Spójnia Warszawa - MLUKS Nadwiślanin Płock 3:1
Katarzyna Nowocin - Sylwia Szelkowska 3:0 (11-8, 11-3, 11-3); Justyna Tusień - Aleksandra Lau 2:3 (10-12, 3-11, 11-8, 11-6, 9-11); Nowocin/Tusień - Szelkowska/Lau 3:1 (3-11, 11-3, 11-4, 11-7); Nowocin - Lau 3:0 (11-0, 11-6, 11-3).
Pozostałe wyniki w grupie: Spójnia - Victoria 2:3; GKTS - Spójnia 3:2; GKTS - Victoria 3:1. Kolejność końcowa w grupie A: 1. GKTS (awans do półfinału), 2. Victoria, 3. Spójnia, 4. Nadwiślanin.
Kolejność końcowa Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorek: 1. GLKS Nadarzyn, 2. GKTS Gdańsk, 3. KTS Sygnał Lublin, 4. KS Stella Gniezno, ... 13-16. Nadwiślanin, PUKS Arka Łętownia, KS Bronowianka Kraków, UPKS Arka Ryki.