.

.

środa, 30 maja 2012

Srebro mistrzostw Polski Dominiki z SP 20. Zagraniczny debiut dziewcząt Nadwiślanina

Dominika Wolińska w składzie reprezentacji SP 20 w Płocku z Wiktorią Ziemkiewicz z GLKS Nadarzyn zdobyły wicemistrzostwo Polski Szkół Podstawowych Szkolnego Związku Sportowego. W tym samym czasie w imprezie międzynarodowej poza granicami kraju z powodzeniem debiutowały dwie Anie Nadwiślanina - Nowakowska i Wereszczaka. W 8. edycji Grand Prix Pragi otarły się o strefę medalową w turnieju drużynowym i w turnieju indywidualnym (Anna Nowakowska).

Dominika Wolińska i Wiktoria Ziemkiewicz na drugim stopniu podium Mistrzostw Polski Szkół Podstawowych SZS. Na najwyższym stopniu podium siostry Węgrzyn z Lądka Zdroju

Dominika Wolińska debiutowała na Mistrzostwach Polski Szkół Podstawowych. Ze swojego zadania wywiązała się jednak celująco, występując w prowadzonej przez trenera Grzegorza Lipczyńskiego reprezentacji SP 20, w składzie z Wiktorią Ziemkiewicz, jeszcze dwa sezony temu zawodniczką Nadwiślanina, a obecnie grającą w barwach GLKS Nadarzyn. Dla Wiktorii był to trzeci i najlepszy występ w MP szkół podstawowych.

Jednocześnie był to drugi rok z rzędu, kiedy płocka podstawówka uplasowała się na podium mistrzostw Polski Szkolnego Związku Sportowego. Rok temu w półfinale, w tym roku dopiero w finale płocczanki musiały uznać wyższość reprezentacji szkoły podstawowej w Lądku Zdroju.

Płocczanki nie były faworytkami imprezy. W fazie grupowej rozgrywanych w Rawie Mazowieckiej mistrzostw sięgnęły wyżyn sensacyjnie pokonując stosunkiem gier 3:2 reprezentacje SP w Jadownikach (woj. małopolskie) i SP w Szemudzie (woj. pomorskie). Ponadto dziewczęta z SP 20 pokonały w grupie 3:1 SP Chocianowice (woj. opolskie)., 3:0 SP Śmigiel (woj. wielkopolskie) i 3:1 SP Biała Rawska. W półfinale płocczanki pewnie pokonały 3:1 SP 5 ze Stalowej Woli by w finale ulec 0:3 niekwestionowanym faworytkom imprezy bliźniaczkom Katarzynie i Annie Węgrzyn z SP w Lądku Zdroju. Zwyciężczynie turnieju w meczu z płocczankami straciły pierwsze dwa sety w imprezie. Zdobyła je Wiktoria Ziemkiewicz w grze z Katarzyną Węgrzyn.

W tym samym czasie, w Pradze czeskiej swoje siły w turnieju międzynarodowym poza granicami kraju postanowiły sprawdzić dwie kadetki Nadwiślanina - Anna Nowakowska (15 l.) i Anna Wereszczaka (14 l.). W Grand Prix Joola Prague Joola Open 2012 (Velka Cena Prahy 2012) w czterech kategoriach wiekowych wystartowało 240 zawodników i zawodniczek z siedmiu państw - z Czech, Słowacji, Polski, Austrii, Estonii, Rumunii i Szwecji. Dziewczęta z Nadwiślanina były jedynymi Polkami w turnieju. W turnieju chłopców uczestniczyło trzech zawodników MOSiR Mysłowice.

Anna Nowakowska i Anna Wereszczaka w hali SK Oaza (24 stoły) na praskim Pankracu
W turnieju drużynowym zawodniczki Nadwiślanina otarły się o strefę medalową. Z grupy eliminacyjnej płocczanki wyszły na drugim miejscu dzięki większej liczbie wygranych setów w zremisowanym 2:2 meczu z kombinowanym zespołem Mittal Ostrava/Sokol Dehylov. W ćwierćfinale dziewczęta niestety pechowo przegrały 1:3 po niezwykle zaciętym i emocjonującym spotkaniu, w którym sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, z zespołem złożonym z zawodniczek z dwóch praskich klubów - gospodarza imprezy Slavoj Praha oraz Sportovni Jizni Mesto i zostały sklasyfikowane na miejscu 5-8 w stawce 12 zespołów.

Pojedynek Anny Wereszczaka z Veroniką Lunovą w ćwierćfinałowym meczu turnieju drużynowego. Płocczanka prowadziła 1:0 w setach i... 8:2 w drugiej partii, ale pojedynek przegrała, po to by dzień później wygrać z tą samą rywalką.

W rywalizacji indywidualnej do turnieju głównego awansowała Anna Nowakowska przegrywając w grupie eliminacyjnej jedynie z późniejszą triumfatorką imprezy Terezą Kozakovą z TTC Lhoty u Potstejna, obecnie notowaną na 11. miejscu w rankingu czeskich kadetek. W 1/8 turnieju głównego płocczanka pokonała reprezentantkę Slavoj Praha Klarę Diblikovą 3:1, z którą wcześniej przegrała w takim samym stosunku setów w pojedynku decydującym o przedłużeniu szans na awans Nadwiślanina do półfinału turnieju drużynowego. W ćwierćfinale turnieju indywidualnego Ania Nowakowska nie dała już jednak rady notowanej na europejskich listach rankingowych Estonce Anicie Lissovenko, późniejszej finalistce imprezy.

Anna Nowakowska (z lewej) pewnie wygrała grupę eliminacyjną i z powodzeniem zagrała w turnieju głównym imprezy

Tymczasem Annie Wereszczaka nie powiodło się w grupie eliminacyjnej, w której po dwóch zwycięstwach i dwóch porażkach zajęła trzecie miejsce, nie premiowane awansem do turnieju głównego. Ostatniego dnia imprezy wzięła jednak udział w turnieju pocieszenia, w którym przegrała dopiero w finale z rówieśniczką z Mittalu Ostrava, Dominiką Koblovską 1:3. Co ciekawe dwa dni wcześniej płocczanka wygrała z tą zawodniczką w turnieju drużynowym takim samym stosunkiem setów... Podobnie w półfinale turnieju pocieszenia Ania Wereszczaka pokonała Veronikę Lunovą, z którą przegrała w meczu 1/4 turnieju drużynowego, co świadczy o bardzo wyrównanym poziomie zawodniczek. Drugie miejsce w turnieju pocieszenia było równoważne z 12 miejscem w klasyfikacji ogólnej turnieju.

Podium turnieju pocieszenia. Od lewej: Anna Wereszczaka, Dominika Koblovska, Sophie Bunzenbberger i Veronika Lunova

Grand Prix Prague Joola Open 2012
Praga, 25-27 maja 2012 r
Turniej drużynowy
TJ Mittal Ostrava/Sokol Dehylov - MLUKS Nadwiślanin Płock 2:2
Dominika Koblovska - Anna Nowakowska 3:2 (9-11, 11-4, 11-5, 6-11, 11-6); Kristyna Synkova - Anna Wereszczaka 0:3 (10-12, 9-11, 11-13); Koblovska - Wereszczaka 1:3 (6-11, 11-8, 9-11, 8-11); Synkova - Nowakowska 3:1 (12-10, 7-11, 11-4, 11-9).
MLUKS Nadwiślanin Płock - STO Valaliky 0:3
Anna Wereszczaka - Valentina Vancakova 0:3 (3-11, 2-11, 5-11); Anna Nowakowska - Simona Horvathowa 2:3 (15-13, 8-11, 11-8, 6-11, 5-11); Wereszczaka - Horvathova 0:3 (6-11, 10-12, 8-11).
STO Valaliky - TJ Mittal Ostrava/SokolDehylov 3:0. Kolejność końcowa w grupie: 1. Valaliky - awans, 2. Nadwiślanin - awans, 3. Mittal/Sokol.
Ćwierćfinał
MLUKS Nadwiślanin Płock - Slavoj Praha/Sportovni Jizni Mesto
Anna Wereszczaka - Klara Diblikova 1:3 (11-9, 9-11, 9-11, 7-11), Anna Nowakowska - Veronika Lunova 3:2 (5-11, 11-6, 11-5, 7-11, 12-10); Wereszczaka - Lunova 1:3 (11-6, 12-14, 9-11, 9-11); Nowakowska - Diblikova 1:3 (4-11, 11-6, 10-12, 10-12).
Kolejność końcowa: 1. Valaliky, 2. Sokol 2 Hradec Kralove, 3. Slavoj Praha/Sportovni Jizni Mesto, 4. SKST Dubnany/SKST Havirov, 5-8. Nadwiślanin, TTC Pezinok, TJ Jisrka Brezova/TJ Ostrov, Tesla Pardubice/TJ Lanskroun,... Startowało 12 drużyn.
Turniej indywidualny - faza grupowa. Grupa C: Anna Medalova (Sportovni Jizni Mesto) - Anna Nowakowska (Nadwiślanin) 0:3 (6-11, 6-11, 8-11); Nowakowska - Anezka Polcarova (TJ Jiskra Brezova) 3:2 (12-10, 9-11, 11-3, 10-12, 11-5); Tereza Kozakova (TTC Lhoty u Potstejna) - Nowakowska 3:0 (13-11, 11-9, 11-5); Nowakowska - Alexandra Jalovecka (TTC Pezinok) 3:0 (11-7, 11-7, 11-7). Kolejność w grupie: 1. Kozakova (awans), 2. Nowakowska (awans), 3. Polcarova, 4. Medalova, 5. Jalovecka.
Grupa E: Anna Wereszczaka (Nadwiślanin) - Jana Kulichova (STC Slany) 3:0 (11-8, 11-3, 11-8); Valentina Cvikova (TTC Pezinok) - Wereszczaka 0:3 (3-11, 9-11, 6-11); Wereszczaka - Klara Diblikova (Slavoj Praha) 0:3 (7-11, 6-11, 5-11); Lucie Drabkova (Sokol 2 Hradec Kralove) - Wereszczaka 3:0 (11-7, 13-11, 11-3). Kolejność w grupie: 1. Drabkova (awans), 2. Diblikova (awans), 3. Wereszczaka, 4. Cvikova, 5. Kulichova.
Turniej główny - 1/8: Nowakowska - Diblikova 3:1 (11-2, 5-11, 11-5, 11-7). Ćwierćfinały: Anita Lissovenko (Estonia) - Nowakowska 3:0 (11-7, 11-8, 11-8). Kolejność końcowa: 1. Kozakova, 2. Lisosovenko, 3. Marketa Sevcikova (SKST Dubnany), Horvathova; 5-8. Nowakowska, Drabkova, Synkova, Adela Kasova (SOkol Drinov).
Turniej pocieszenia - 1/8: Wereszczaka - Natalia Hagarova (TTC Pezinok) 3:0 (11-6, 11-7, 11-9). Ćwierćfinał: Polcarova - Wereszczaka 1:3 (8-11, 11-7, 5-11, 9-11). Półfinał: Wereszczaka - Lunova 3:1 (11-13, 11-3, 11-4, 11-5). Finał: Koblovska - Wereszczaka 3:1 (8-11, 11-4, 11-9, 11-9). Kolejność końcowa: 1. Koblovska, 2. Wereszczaka, 3. Lunova, Sophie Bunzenbberger (Linz AG Froschberg - Austria). Startowały 24 zawodniczki.