wtorek, 17 września 2013

Pierwsze małe punkty w lidze. Powrót chłopców na WTK

Z pierwszego meczu wyjazdowego w I lidze, tenisistki stołowe Nadwiślanina BS Mazowsze Płock przywiozły dwa małe punkty za zwycięskie gry. Pierwsze na tym szczeblu rozgrywek. Klubsovit Białystok wygrał 8:2, ale przy odrobinie szczęścia płocczanki mogły pokusić się o remis. Ostatecznie musiały zadowolić się dwoma zwycięstwami. W grze podwójnej Katarzyny Bagrowskiej z Aleksandrą Lau nad Dominiką Dąbrowską i Gabrielą Dyszkiewicz oraz w grze pojedynczej - debiutującej w pierwszej lidze Sylwii Szelkowskiej nad 13-letnią debiutantką z Sovitu - Dyszkiewicz. W miniony weekend na Mazowszu rozegrano pierwsze Wojewódzkie Turnieje Kwalifikacyjne do mistrzostw Polski - w kategorii młodzik (urodzeni w 2001 i młodsi) oraz w kategorii seniorów. W obu turniejach zawodniczki i zawodnicy Nadwiślanina, choć nie odegrali głównych ról, to mocno zaznaczyli swoją obecność.

Zespół Nadwiślanina udał się do Białegostoku w pięcioosobowym składzie. Od lewej: Aleksandra Lau, Anna Wereszczaka, Sylwia Szelkowska, Anna Nowakowska i Katarzyna Bagrowska

W Białymstoku przyszło płocczankom rozegrać mecz przy największej dotąd publiczności. Mimo, że za symboliczne kwoty, ale na zawody sprzedawano bilety. Nie dość, kibice dopisali w liczbie bliskiej stu i cały mecz dziarsko zagrzewali miejscowe zawodniczki do walki. Płocczanki rozdały też w Białymstoku pierwsze w życiu... autografy.

Klubsovit miał do dyspozycji sześć zawodniczek. Od lewej: Dominika Dąbrowska, Gabriela Dyszkiewicz, Małgorzata Kalawa, Paulina Kowalczyk, Monika Leonowicz i Sylwia Rodziewicz

Zaczęło się bardzo dobrze dla Nadwiślanina BS Mazowsze. Po zaciętej końcówce pierwszego seta górą nad rutynowaną Dominiką Dąbrowską była Katarzyna Bagrowska. Białostocczanka, która niebawem będzie obchodziła dziesięciolecie gry w pierwszej lidze nie dała jednak tegorocznej debiutantce na tym szczeblu rozgrywek więcej szans. Jeszcze w trzecim secie Bagrowska walczyła na przewagi, ale ostatecznie pierwsze zwycięstwo w meczu odniosła zawodniczka Klubsovitu. 

Sala gimnastyczna, w której Klubsovit rozgrywa swoje mecze. Stan na godzinę przed "pierwszym gwizdkiem". Podczas meczu miejsca wypełnione były już co do jednego, ale nie brakowało też publiczności oglądającej zmagania tenisistek na stojąco

Na drugim stole Aleksandra Lau niewiele mogła tymczasem zdziałać przeciw również rutynowanej Paulinie Kowalczyk, która jadła już chleb z niejednego pierwszoligowego pieca. Jednak w drugiej serii gier przez chwilę wydawało się, że płocczanki nadrobią straty z pierwszych pojedynków. Na pierwszym stole Anna Nowakowska prowadziła z preferującą defensywny styl gry Moniką Leonowicz 2:0 w setach, a na drugim po trzech partiach prowadzenie 2:1 nad udzielającą się również w roli trenerki Małgorzatą Kalawą objęła Anna Wereszczaka. I to ona miała pierwszą piłkę meczową dla Nadwiślanina w pierwszej lidze. Niestety niewykorzystaną. 

Podobnie Anna Nowakowska. Po niemal rozniesieniu rywalki w drugiej partii (11:4) i wydawałoby się przypadkowym przegraniu trzeciej, w czwartej nie wykorzystała pierwszego i ostatniego swojego meczbola. Wereszczaka w piątym secie prowadziła 9:6 i wydawało się, że nic jej nie wydrze zwycięstwa. Niestety, atak rozpaczy rywalki zakończył się powodzeniem i przed grami podwójnymi płocczanki przegrywały już 0:4. 

Kasia Bagrowska (z lewej) i Ola Lau zdobyły pierwszy mały punkt meczowy dla Nadwiślanina w I lidze

Pewny zwycięstwa trener białostocczanek Karol Dyszkiewicz w takich okolicznościach wyasygnował do gry swoją córkę Gabrielę, 33. młodziczkę w Polsce w minionym sezonie. Był to pierwszoligowy debiut zaledwie 13-letniej białostocczanki. Ale w grze podwójnej trafiła na pierwszy stół, gdzie Nadwislanin skomasował swoje siły w postaci Bagrowskiej i Lau. Płocczanki mocno zdeterminowane by zdobyć pierwszy mały punkt w pierwszej lidze zachowały zimną krew w końcówkach setów i pokonały 3:0 parę Dąbrowska/Dyszkiewicz, choć, szczególnie w pierwszym secie wygranym na przewagi nie obyło się bez problemów. Niestety na drugim stole Anna Wereszczaka z pierwszoligową debiutantką Sylwią Szelkowską tylko momentami nawiązały walkę z rutynowanym i znacznie bardziej doświadczonym deblem Kowalczyk/Kalawa.     

Sylwia Szelkowska jako pierwsza z nadwiślanek zdobyła punkt dla zespołu w grze pojedynczej. A w Białymstoku dopiero debiutowała na tym szczeblu rozgrywek

Ostatecznie szansę na dalszą walkę o remis płocczanki pogrzebały w pierwszych grach pojedynczych po deblach. Na koniec nie lada emocji dostarczyły gra debiutantek - Dyszkiewicz i Szelkowskiej, zakończona wygraną płocczanki oraz pięciosetowy pojedynek Leonowicz z Bagrowską, zakończony zwycięstwem zawodniczki Klubsowitu po grze na przewagi.Tymczasem na Mazowszu sezon turniejów indywidualnych rozpoczęli młodzicy. Na warszawskim Targówku w I WTK młodziczek i młodzików, dzięki wsparciu wyjazdu z Urzędu Miasta Płocka wystąpiło aż siedmioro adeptów tenisa stołowego z Nadwiślanina. Warto podkreślić miejsce w przedziale 9-12. Jakuba Wolińskiego, który w tym roku kończy wiek młodzika. Bodaj od trzech sezonów żaden z chłopców - wychowanków płockiej szkoły tenisa stołowego, nie zaszedł tak daleko w żadnej kategorii wiekowej. Kuba w turnieju głównym, po pokonaniu dwóch rywali doszedł do 1/8, gdzie musiał uznać wyższość Maksymiliana Miastowskiego z KS Soping Sochaczew, turniejowej "dwójki" i zgodnie z tym rozstawieniem - finalisty turnieju. W meczu o wyższy przedział miejsc (9-12.) Kuba pokonał Emila Kierończyka (SCKiS Hals Warszawa), kończąc turniej z jedną tylko porażką. 
Cezary Nowacki, drugi z płocczan, którzy zmieścili się w pierwszej 32-ce, uległ w 1/16 Mikołajowi Kicińskiemu (GLKS Nadarzyn), który ma już za sobą występy przy ligowych stołach. W walce o miejsce 21-24 Czarek musiał uznać wyższość Jakuba Brzezika (Return Piaseczno). W kolejnych przedziałach miejsc 32-40. i 41-48. zakończyli udział w turnieju odpowiednio Igor Modzelewicz, który odniósł dwa zwycięstwa w turnieju i najmłodszy w płockiej ekipie Jakub Kosieliński, dzięki pokonaniu na koniec turnieju Szymona Grabarskiego (Lupus Kabaty).
Wszystkie trzy młodziczki Nadwiślanina, młodsze o rok od najstarszych zawodniczek w tej kategorii wiekowej, zmieściły się natomiast w pierwszej szesnastce turnieju dziewcząt. Wszystkie dotarły do 1/8, ale tam musiały uznać wyższość wyżej notowanych od siebie przeciwniczek. Nie obyło się jednak bez walki do ostatniej piłeczki. Alicja Kwiecień ulegla Patrycji Szostak z KS Puznówka 1996, Zuzanna Rajchman swojej imienniczce Rednowskiej z Nadarzyna, która ma już za sobą pierwszoligowy (!) debiut, zaś Julia Niedzielska musiała uznać wyższość turniejowej jedynki, późniejszej zwyciężczyni zawodów - Julii Więckowskiej z SKS 40 Warszawa. W grach o miejsca w przedziale 9-12. Zuzia i Julia musiały ze sobą rywalizować Zuzia i Julia. Z tej konfrontacji zwycięsko wyszła Zuzia i to na wraz z Alicją, która pokonała Aleksandrę Bogacką (Lupus) znalazły się przedział miejsc wyżej od Julii. 
 
Również w niedzielę podczas I WTK seniorek nie obyło się bez wewnątrzklubowych pojedynków zawodniczek Nadwiślanina. W turnieju głównym tylko jedna z płocczanek, które mocno odczuły trudy sobotniej wyprawy do Białegostoku, awansowała do ćwierćfinału. Anna Nowakowska, bo to o niej mowa, mimo dzielnej postawy, wygrania seta, nie była jednak w stanie sprostać numerowi jeden turnieju - Małgorzacie Kowalskiej ze Spójni Warszawa. Ale z gry po drugiej stronie tabelki wyeliminowała ją dopiero Katarzyna Bagrowska, gdy dziewczęta walczyły o przedział miejsc 7-8.

W weekend podczas dwóch WTK-ów doszło do trzech wewnątrzklubowych pojedynków zawodniczek Nadwiślanina. Na zdjęciu rozgrzewają się Anna Wereszczaka (po lewej) i Aleksandra Lau przed pojedynkiem podczas WTK seniorek

Prawdziwym przysłowiowym "katem" dla nadwiślanek okazała się w Jabłonnie Wiktora Ziemkiewicz, dwunastoletnia płocczanka, która po dwóch latach gry w Lidzbarku Warmińskim powróciła na Mazowsze by reprezentować barwy GLKS Nadarzyn. To na niej zakończyła turniej Bagrowska po zwycięstwie nad Nowakowską. Wcześniej Ziemkiewicz wyeliminowała z turnieju głównego Sylwię Szelkowską, a w grze o miejsca 7-8. Annę Wereszczaka. Choć nie było rewelacji, dziewczęta Nadwiślanina zajęły w turnieju miejsca odpowiadające ich obecnej pozycji w dorosłym tenisie stołowym na Mazowszu.  

 
UKS Klubsovit Białystok - MLUKS Nadwiślanin BS Mazowsze Płock 8:2
Dominika Dąbrowska - Katarzyna Bagrowska 3:1 (12-14, 11-4, 12-10, 11-5); Paulina Kowalczyk - Aleksandra Lau 3:0 (11-6, 11-6, 11-5); Monika Leonowicz - Anna Nowakowska 3:2 (9-11, 4-11, 11-9, 12-10, 11-7); Małgorzata Kalawa - Anna Wereszczaka 3:2 (9-11, 11-3, 6-11, 12-10, 12-10); Dąbrowska/Gabriela Dyszkiewicz - Bagrowska/Lau 0:3 (11-13, 8-11, 9-11); Kowalczyk/Kalawa - Wereszczaka/Sylwia Szelkowska 3:0 (11-8, 11-7, 11-8); Dąbrowska - Nowakowska 3:1 (11-6, 11-6, 5-11, 11-8); Kowalczyk - Wereszczaka 3:0 (11-6, 11-6, 11-3); Leonowicz - Bagrowska 3:2 (11-9, 2-11, 11-7, 7-11, 13-11); Dyszkiewicz - Szelkowska 1:3 (8-11, 10-12, 11-8, 3-11).
Punkty dla Nadwiślanina BS Mazowsze: Sylwia Szelkowska 1 pkt oraz Katarzyna Bagrowska i Aleksandra Lau po 0,5 pkt.

Pozostałe wyniki II kolejki grupy północnej I ligi kobiet: LUKS Agro Sieć Chełmno - IKTS Noteć Inowrocław 4:6, Chrobry Międzyzdroje - Stella Niechan Gniezno 7:3, MRKS Gdańsk - Polmlek II Lidzbark Warmiński 10:0. Mecz III kolejki rozegrany awansem (8 września): MRKS - Chrobry 5:5.

Tabela I ligi
1. MRKS Gdańsk  3 5 21:9
2. Chrobry Międzyzdroje 3 5 18:12
3. Galaxy Białystok 2 4 16:4
4. Klubsovit Białystok 2 4  14:6
5. Agro Sieć Chełmno  2 2 14:6
6. Noteć Inowrocław 2 2 9:11
7. Stella Niechan Gniezno 2 0 7:13
8. GKTS Gdańsk  2 0 5:15
9. Polmlek II Lidzbark W. 2 0 4:16
10. Nadwiślanin Płock 2 0 2:18
(pierwsza pozycja: liczba rozegranych spotkań, liczba punktów, stosunek rozegranych gier (wygrane/przegrane)

Warszawa, 14 września 2013
I WTK młodzik (rocznik 2001 i młodsi)
Klasyfikacja końcowa - dziewczęta: 1. Julia Więckowska (SKS 40 Warszawa), 2. Martyna Lis (KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki), 3. Oliwia Kępka (KS Puznówka 1996), ..., 9-12. Zuzanna Rajchman, Alicja Kwiecień, ..., 13-16. Julia Niedzielska (wszystkie MLUKS Nadwiślanin Płock)... Startowało 40 zawodniczek. Chłopcy: 1. Łukasz Sokołowski (KS Spójnia Warszawa), 2. Maksymilian Miastowski (KS Soping Sochaczew), 3. Mikołaj Kiciński (GLKS Nadarzyn),..., 9-12. Jakub Woliński,..., 25-32. Cezary Nowacki..., 33-40. Igor Modzelewicz, 41-48. Jakub Kosieliński (wszyscy Nadwiślanin). Startowało 62 zawodników. 

Jabłonna, 15 września 2013 r.
I WTK senior
I runda (1/16): Sylwia Szelkowska (MLUKS Nadwiślanin Płock) - Klaudia Cur (SCKiS Hals Warszawa) 3:0 (11-3, 11-4, 11-7); Aleksandra Lau (Nadwiślanin) - Magdalena Przesmycka (Hals) 3:1 (11-7, 6-11, 11-5, 11-7). II runda (1/8): Beata Kogut (Pogoń Siedlce) - Anna Nowakowska (Nadwiślanin) 2:3 (7-11, 10-12, 11-13, 11-1, 7-11); Wiktoria Ziemkiewicz (GLKS Nadarzyn) - Szelkowska 3:1 (11-5, 10-12, 11-4, 11-5); Katarzyna Bagrowska (Nadwiślanin) - Monika Prusińska (Hals) 2:3 (12-10, 7-11, 6-11, 14-12, 7-11); Katarzyna Osińska (IKTS Broń Radom) - Anna Wereszczaka (Nadwiślanin) 3:1 (6-11, 11-9, 11-9, 12-10); Olga Szymańska (Nadarzyn) - Lau 3:0 (11-2, 11-5, 11-6). Ćwierćfinały: Małgorzata Kowalska (KS Spójnia Warszawa) - Nowakowska 3:1 (14-12, 11-3, 9-11, 11-1).
Turniej pocieszenia - o miejsca 13-16.: Lau - Marta Marszałkiewicz (Broń) 3:0 (11-5, 11-9, 11-10); Bagrowska - Paulina Molska (UKS Bielany 273 Warszawa) 3:0 (13-11, 11-8, 11-4). O miejsca 9-12.: Wereszczaka - Lau 3:0 (13-11, 11-6, 11-8); Bagrowska - Ewelina Tkaczyk (Spójnia) 3:2 (11-9, 7-11, 11-9, 5-11, 11-8); Monika Klimczak (Hals) - Szelkowska 3:0 (11-6, 11-9, 11-5). O miejsca 7-8.: Ziemkiewicz - Wereszczaka 3:0 (11-7, 11-4, 11-8); Bagrowska - Nowakowska 3:0 (11-6, 11-9, 11-8). O miejsca 5-6.: Ziemkiewicz - Bagrowska 3:0 (11-9, 11-5, 11-5).
Klasyfikacja końcowa: 1. Agata Zakrzewska (Hals), 2. Monika Żbikowska (Nadarzyn), 3. Klimczak, 4. Ziemkiewicz, ..., 7-8. Bagrowska, 9-12. Nowakowska, Wereszczaka, 13-15. Lau, Szelkowska. Startowało 21 zawodniczek.

Brak komentarzy: