.

.

sobota, 25 kwietnia 2009

Kasia trzecią żaczką w Polsce, Ania w przedziale miejsc 25 – 32

Ogromnym sukcesem, trzecim miejscem na nieoficjalnych mistrzostwach Polski ukoronowała swój ostatni sezon w kategorii żaczek Katarzyna Bagrowska. Anna Wereszczaka w turnieju o Puchar Przeglądu Sportowego i PZTS uplasowała się w przedziale miejsc 25-32, co jest dla niej dużym osiągnięciem, zwłaszcza, że startowała dzięki otrzymaniu tzw. dzikiej karty.

XXVI Turniej o Puchar Przeglądu Sportowego i PZTS rozegrano w Gdańsku 18-19 kwietnia. Ponieważ kategoria żaczek (w tym roku rocznik 1998 i młodsze) nie jest oficjalną kategorią wiekową, stąd turniej o Puchar PS i PZTS jest uznawany „tylko” za nieoficjalne mistrzostwa Polski.

Kasia Bagrowska na trzecim stopniu podium nieoficjalnych mistrzostw Polski. Puchary wręczał w Gdańsku prezes PZTS Andrzej Kawa

Kasia awansowała do turnieju wygrywając eliminacje wojewódzkie – Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego. Ani dopisało duże szczęście. Do turnieju dostała się kuchennymi drzwiami, korzystając ze zwolnionego miejsca przez zawodniczkę z województwa śląskiego.

Województwo mazowieckie reprezentowały w Gdańsku Klaudia Rokicka (KS Puznówka) i Klaudia Ciesielska (KS Ożarowianka). W kategorii żaków również wystąpiło czterech chłopców z województwa mazowieckiego. Dziką kartę otrzymał Rafał Sztuka z SKS 40 Warszawa, który ostatecznie zajął bardzo wysokie, szóste miejsce. Jego koledzy z Mazowsza zajęli trzy pierwsze lokaty w turnieju!

Pierwszego dnia zawodów rozegrano turniej grupowy, eliminacje do turnieju głównego. Z ośmiu grup, w każdej po 6 zawodniczek, do turnieju głównego awansem nagradzane były dwie pierwsze zawodniczki. Pozostałe uczestnicy brali udział w turniejach pocieszenia. Miejsca 3 i 4 promowały do gry w turnieju pocieszenia o miejsce 17, dla miejsc 5 i 6 w rozgrywkach grupowaych pozostawała walka o miejsce 33.

Już losowanie było dla płocczanek pomyślne. Kasia uniknęła w tej fazie konfrontacji z faworytkami turnieju, Ania trafiła do grupy z zawodniczkami, z którymi mogła nawiązać walkę.

Nie poszczęściło się pozostałym zawodniczkom z Mazowsza. Klaudia Ciesielska trafiła do bardzo silnej grupy, w której znalazły się ostatecznie druga w turnieju Karolina Lalak z Sygnału Lublin i Julia Ślązak z ULKS ASTS Łask. Klaudia Rokicka musiała mierzyć siły z rozstawioną z numerem drugim Elżbietą Lech z MKS Tarnovia i z największą chyba niespodzianką turnieju Agatą Szczuką z LUKS Chełmno. Obie te rywalki znalazły się ostatecznie w pierwszej ósemce turnieju.

Kasia przeszła przez eliminacje grupowe, jak burza. Wygrała wszystkie mecze tracąc po jednym secie tylko w grach przeciw Karolinie Piaseckiej ze UKS GIM-TIM 5 Stalowa Wola i Barbarze Jóźwiak ze KS Stella Gniezno. Do turnieju głównego awansowała z pierwszego miejsca w grupie, potwierdzając medalowe aspiracje.

Ania zaczęła od gry z najsilniejszą zawodniczką w grupie Dominiką Kułacz z Arki Łętownia, numerem jeden wśród żaczek województwa podkarpackiego. Przegrała. Potem nawiązała walkę ze znajomą z mistrzostw Polski UKS Aleksandrą Ciurą ze Śnieżnika Stronie Śląskie. Po przegraniu dość gładko pierwszego seta, nawiązała walkę w drugim, nieszczęśliwie przegrywając go na przewagi. Trzeciego wygrała, ale w czwartym przeciwniczka z dolnośląskiego nie dała już sobie wydrzeć zwycięstwa.

Gdańska arena zmagań - hala Centrum Szkoleniowego im. Andrzeja Grubby widziała już niejedno...

Ania, nieco podłamana drugą porażką uległa także Kindze Piotrowskiej z UKS Magnum Koźmice Wielkie (woj. małopolskie), by pozbierać się w trzeciej grze i pewnie wygrać 3:0 z reprezentanką woj. mazursko - warmińskiego Karoliną Budenas z UKS Dwójka Grajewo. Zwycięstwo bez straty seta praktycznie zapewniło Ani awans do turnieju pocieszenia o miejsce 17. Mimo to stoczyła bardzo pasjonujący ostatni pojedynek w grupie z najlepszą żaczką województwa pomorskiego (gospodarzy turnieju) Aleksandrą Rusiecką z LUKS Straszyk, pokonując rywalkę 3:2, w piątym secie 18:16! Ania zajęła w grupie trzecie miejsce.

Turniej grupowy zupełnie nie udał się Klaudii Rokickiej. Zadecydowała chyba niespodziewana porażka w pierwszej grze przeciw Agacie Szczuce. Sobotnie porażki Klaudia odbiła sobie w turnieju pocieszenia o 33. miejsce w niedzielę, przegrywając dopiero w grze finałowej.

Klaudia Ciesielska miała wyjątkowego pecha. Pokonała po niesamowitym pojedynku Julię Ślązak, ale do drugiego miejsca w grupie zabrakło jej wygrania dwóch setów. Zadecydował przegrany 2:3 pojedynek z Magdaleną Słodowską z UKS Jedynka GTCS Gorzów Wlkp. W turnieju o miejsce 17 uległa 2:3 w pierwszej rundzie Adriannie Studniarz ze Śnieżnika.

Trzecie miejsce Kasi jest sukcesem jej trenera Grzegorza Lipczyńskiego. Nie mogło go zabraknąć w Gdańsku

Podobnie przegrywając 2:3 w pierwszej rundzie turnieju pocieszenia o miejsce 17 zakończyła udział w turnieju Ania Wereszczaka. A prowadziła już 2:0 w setach z młodszą o rok Katarzyną Hennig z LUKS Chełmno. Ani i jej trenerowi Grzegorzowi Lipczyńskiemu należała się za ten pojedynek nagroda fair play. Pod koniec drugiego seta oboje zgodnie oddali punkt przeciwniczce przy prowadzeniu Ani 10:6, gdy sędzia meczu nie zauważyła, że punkt zdobyła zawodniczka z kujawsko pomorskiego i skończyła przedwcześnie seta. Rywalka, ani jej trener nie domagali się zwrotu punktu.

Tymczasem Kasia Bagrowska w pierwszej rundzie turnieju głównego trafiła od razu na bardzo mocną zawodniczkę z województwa śląskiego Karolinę Tokarczyk z LITS Anders Jedność Żywiec. Walka, w zakończonej wynikiem 3:1 dla Kasi grze, była naprawdę zacięta i pełna interesujących wymian piłek. W ćwierćfinale Kasia zagrała bardzo uważnie pokonując 3:0 Agatę Szczukę. W półfinale trafiła na rozstawioną z numerem 1 w turnieju, jego niekwestionowaną faworytkę turnieju Katarzynę Galus z LUKS Skrzyszów z woj. małopolskiego.

Kasia nie tylko nawiązała walkę ze swoją imienniczką, ale także bliska była przełamania jej niepodzielnego panowania na turnieju. Dość stwierdzić, że Galus przegrała pierwszego seta w turnieju dopiero w grze przeciw płocczance. Wygrała 3:1 i Kasi Bagrowskiej pozostał udział w małym finale – grze o trzecie miejsce.

Kibice małego finału. Od lewej: Ania Wereszczaka, Klaudia
Rokicka i... Wiktoria Rokicka, która do Gdańska przyjechała kibicować siostrze.
Sukcesy w kategorii żaczek dopiero ją czekają

W pojedynku z Zuzanną Wojtkowską z MKS Start Lubraniec nie zabrakło emocji. Sety kończyły się grą na przewagi, ale ostatecznie Kasia wygrała 3:2 zajmując trzecie miejsce w turnieju. Odniosła w ten sposób największy jak dotąd sukces Nadwiślanina Płock w kategorii żaczek. Gratulacje dla zawodniczki i trenera!

Wyniki płocczanek w turnieju grupowy – Grupa „E”: Katarzyna Bagrowska (MLUKS Nadwiślanin Płock) – Aleksandra Ciołko (UKSTS Płomień Dobrzyniewo D.) 3:0 (11-5, 18-16, 18-9), Bagrowska – Barbara Jóźwiak (KS Stella Gniezno) 3:1 (11-7, 8-11, 11-6, 11-6), Bagrowska – Marta Kliś (MKS Sokół Niemodlin) 3:0 (11-5, 11-5, 11-8), Bagrowska - Karolina Piasecka (UKS GIM-TIM 5 Stalowa Wola) 3:1 (11-7, 11-9, 6-11, 11-3), Bagrowska – Paulina Maciejewska (MLKS Czarni Olecko) 3:0 (11-1, 11-3, 11-7). Kolejność: 1. Bagrowska 10 pkt. (15:2 - sety); 2. Piasecka 8 (11:10); 3. Ciołko 8 (10:8 – przegrana w bezpośrednim pojedynku z Piasecką 1:3); 4. Kliś 7 (8:11); 5. Maciejewska (7:14, Maciejewska – Jóźwiak 3:2); 6. Jóźwiak 6 (7-:13). Grupa „H”: Dominika Kułacz (PUKS Arka Łętownia) – Anna Wereszczaka (Nadwiślanin Płock) 3:0 (11-7, 11-2, 11-9); Kinga Piotrowska (UKS Magnum Koźmice Wielkie) – Karolina Budenas (MKS Dwójka Grajewo) 1:3; Aleksandra Rusiecka (LUKS Straszyn) – Aleksandra Ciura (Śnieżnik Stronie Śl.) 2:3; Kułacz – Budenas 3:0; Piotrowska – Rusiecka 0:3; Ciura – Wereszczaka 3:1 (11-5, 12-10, 8-11, 11-7); Kułacz – Ciura 1:3; Piotrowska – Wereszczaka 3:1 (11-8, 11-8, 5-11, 11-8); Rusiecka – Budenas 3:0; Piotrowska – Ciura 0:3; Budenas – Wereszczaka 0:3 (7-11, 7-11, 7-11), Kułacz – Rusiecka 3:0, Ciura – Budenas 3:1, Kułacz – Piotrowska 3:0; Rusiecka – Wereszczaka 2:3 (6-11,14-12, 11-5, 10-12, 18-16). Kolejność: 1. Ciura 10 (15:5); 2. Kułacz 9 (13:3); 3. Wereszczaka 7 (8:11); 4. Rusiecka 7 (10:9); 5. Budenas 6 (4:13); 6. Piotrowska 6 (4:13).

Kolejność końcowa turnieju: 1. Katarzyna Galus (LUKS Skrzyszów), 2. Karolina Lalak (KS Sygnał Lublin), 3. Katarzyna Bagrowska, (...) 25-32. Klaudia Ciesielska, Anna Wereszczaka, 34. Klaudia Rokicka.