wtorek, 18 grudnia 2012

Z OTK-ów na tarczy i z tarczą. Dobry występ żaków Nadwiślanina

Weekend po weekendzie przyszło Kasi Bagrowskiej z Nadwiślanina Płock rywalizować w Ogólnopolskich Turniejach Kwalifikacyjnych. O ile o występie w starszej kategorii - OTK juniorek wolałaby jak najszybciej zapomnieć o tyle w swojej kategorii wiekowej - OTK kadetek, zajmując trzecie miejsce odniosła największy tegoroczny sukces przy krajowych stołach do ping-ponga. Druga z kadetek Nadwiślanina obecna na OTK kadetek w Luboniu pod Poznaniem, Anna Wereszczaka również zdaje się odrabiać straty do czołówki. Nie awansowała do turnieju głównego OTK i nie utrzymała się na szczeblu ogólnopolskim, ale zdobyte przez nią punkty pozwoliły zachować jej miejsce w pierwszej trzydziestce w kraju. Tymczasem na warszawskim Targówku w Wojewódzkim Turnieju Kwalifikacyjnym żaków bardzo dobrze zaprezentowały się najmłodsze adeptki i adepci tenisa stołowego Nadwiślanina Płock.


Katarzyna Bagrowska w losowaniu OTK juniorek, który rozegrano w Brzegu Dolnym (woj. dolnośląskie) rozstawiona była z przedostatnim numerem w stawce 40 najlepszych obecnie juniorek w Polsce. Każda zatem wygrana płocczanki byłaby jej sukcesem. Niestety nadwiślanka nie wygrała w Brzegu Dolnym meczu, choć w dwóch, przegranych 2:3 pojedynkach miała na to ogromne szanse. Turniej zakończyła sklasyfikowana na miejscu 38-40. i następne kwalifikacje rozpocznie od szczebla wojewódzkiego. Juniorki to jednak jeszcze nie jej kategoria wiekowa. 

Kasia Bagrowska w dwa kolejne weekendy zagrała w dwóch turniejach najwyższego szczebla krajowych rozgrywek - w juniorkach i kadetkach

Jak się okazało grupa Katarzyny w Brzegu Dolnym była jedną z najsilniejszych w II kategorii, w której startowała. Dwie zawodniczki, które awansowały z niej do dalszej fazy turnieju, utrzymały się na ogólnopolskim szczeblu rozgrywek, a Katarzyna Galus z LUKS Skrzyszów dzielnie poczynała sobie nawet w najlepszej 16-ce zawodów, która rozegrała między sobą turniej główny OTK. I właśnie Galus była pierwszą przeciwniczką płocczanki. Niestety w tym pojedynku Kasia Bagrowska zaliczyła swoisty falstart. Właściwy rytm gry złapała, gdy przeciwniczka prowadziła już 2:0 w setach i trzecia wygrana przez płocczankę partia starczyła tylko na otarcie łez.

W drugiej grze, tym razem przeciw numerowi jeden w grupie - Julii Ślązak z MKS Jedynka Łódź, scenariusz jakby miał się powtórzyć. Po dwóch pierwszych przegranych setach płocczanka jednak dzięki heroicznej postawie wygrała dwa kolejne na przewagi. Co więcej, w piątej decydującej partii objęła już prowadzenie 6:1. Ale wówczas doszło do dyskusji wokół spornej piłki, która mimo, że odbiła się od bocznej krawędzi stołu została zaliczona na korzyść rywalki. Dyskusje z sędzią wybiły płocczankę z właściwego rytmu i w tej grze zdobyła już tylko dwa punkty, przegrywając pojedynek 2:3 w setach.

Trzecią przeciwniczką Kasi Bagrowskiej była Marta Chrabąszcz z KU AZS UE Wrocław. Tutaj płocczanka postawiła rywalce naprawdę trudne warunki w drugim secie, ale zabrakło odrobiny szczęścia by wygrać tę partię na przewagi. W trzecim secie rywalka uniknęła już gry na przewagi, przełamując się w pojedynku z nadwiślanką, co pozwoliło jej potem na wyjście z grupy. 

W ostatnim spotkaniu o honorowe zwycięstwo Kasia teoretycznie powinna odnieść przekonujące zwycięstwo. Ale tak się nie stało. Nim zdążyła się zorientować co się dzieje Natalia Kocoń z Trapera Złocieniec prowadziła już 2:0 po dwóch stosunkowo gładkich setach. Trzecią i czwartą partię płocczanka rozstrzygnęła na swoją korzyść minimalną przewagą punktów. Niestety, konsekwencji w grze nie starczyło już na piątego seta, który padł łupem rywalki.

Tydzień później w Luboniu początek OTK, tym razem kadetek nie napawał optymizmem. Kasia zaczęła rywalizację od pechowej porażki 2:3 z Moniką Zdyb z LUKS Stróża (woj. lubelskie). Po drugiej przegranej 0:3 z Pauliną Stachecką (GLKS Nadarzyn), wydawało się, że trudno będzie płocczance zaistnieć w Luboniu. Na szczęście w eliminacjach grupowych Kasia walczyła w tzw. pierwszej kategorii, z której do awansu do turnieju głównego zawodów trzeba było zająć jedno z trzech pierwszych miejsc w swojej grupie. I dzięki wygraniu dwóch pozostałych pojedynków z numerem 1. grupy, rewelacją I OTK kadetek w Limanowej, Dominiką Kułacz (PUKS Arka Łętownia - podkarpackie) i z Alicją Śliwą z Bronowianki Kraków oraz dzięki temu, że z pierwszą swoją  rywalką w grupie płocczanka zdobyła dwa sety, udało jej się wyjść z grupy i to nawet na drugim miejscu, co dawało lepszą pozycję wyjściową w turnieju głównym imprezy.

W OTK kadetek Kasia w pierwszej rundzie turnieju głównego zmierzyła się z płocczanką Wiktorią Ziemkiewicz

I tak w pierwszej rundzie turnieju głównego zawodniczka Nadwiślanina trafiła na młodszą od siebie, swoją była koleżankę klubową - Wiktorię Ziemkiewicz, która od tego sezonu reprezentuje barwy LUKS Warmia Lidzbark Wamiński. Zacięta walka trwała całe siedem setów, pełnych niesamowitej dramaturgii. Zadecydowała końcówka ostatniej partii. Bagrowska prowadziła już 9:7, by dwie kolejne piłki po odbiciu od siatki posłać poza stół. Nie zbiło jej to jednak z tropu i wygrywając dwie kolejne wymiany awansowała do ćwierćfinału turnieju. Tutaj po raz drugi w ciągu tygodnia musiała zmierzyć się z Julią Ślązak. Po wygraniu w ciężkiej walce dwóch pierwszych setów, płocczanka jakby dostała zadyszki, wysoko przegrywając dwa następne. Przestój pozwolił jej jednak na tyle zebrać sił, by dwie kolejne partie rozstrzygnąć na swoją korzyść i awansować do strefy medalowej zawodów. 

W półfinałowym pojedynku płocczance przyszło zmierzyć się z Karoliną Tokarczyk z Lits Anders Społem Żywiec, jeszcze w poprzednim sezonie zawodniczką GLKS Nadarzyn. W Luboniu po pechowym przegraniu pierwszego seta i wyrównaniu w drugim Kasię ponownie dopadł kryzys i w trzech ostatnich setach nie była w stanie przeciwstawić wystarczająco dużo argumentów przeciwniczce by awansować do finału. Zajmując trzecie miejsce w Luboniu Kasia wróciła na podium OTK po ponad 21 miesięcznej przerwie.

W Luboniu Kasia Bagrowska wróciła na podium OTK po ponad dwudziestomiesięcznej przerwie

Tymczasem Anna Wereszczaka po awansie do OTK dzięki zwycięstwu na szczeblu wojewódzkim, w Luboniu zagrała ze znacznie większym powodzeniem niż w I OTK w Limanowej, mimo, że znów trafiła do bardzo silnej grupy eliminacyjnej. Zwycięstwa w dwóch grach - 3:2 z Angeliką Janik (KS Podwawelski Kraków) i 3:0 z Natalią Matwiszyn z MKSTS Polkowice nie wystarczyły jednak by awansować do turnieju dodatkowego, z którego do turnieju głównego imprezy awansowały ostatecznie tylko cztery zawodniczki. Co więcej, przy układzie wyników w grupie płocczanki (II kategoria), awansu do turnieju dodatkowego nie dałoby jej nawet zwycięstwo w ostatniej grze z Aleksandrą Ciurą (MLKS Śnieżnik Stronie Śląskie), której nadwiślanka uległa zaledwie 2:3. Punkty zdobyte w II OTK pozwoliły płocczance na wskoczenie do pierwszej 30tki ogólnopolskiego rankingu, choć aby awansować do trzeciego i ostatniego w tym sezonie OTK kadetek trzeba będzie znów wygrać Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny. 

Ania Wereszczaka w Luboniu walczyła ze znacznie większym powodzeniem niż na pierwszym OTK kadetek w Limanowej

W ten sam weekend na warszawskim Targówku z dużym powodzeniem rywalizowali najmłodsi adepci tenisa stołowego z Nadwiślanina Płock. W kategorii żaków tylko jedną grę, z późniejszym finalistą turnieju Maciejem Kubikiem (KS Bogoria Grodzisk Maz.) przegrał Igor Modzelewicz i musiał zadowolić się lokatą 5-8. najwyższą w historii swoich startów w żakach. Cezaremu Nowackiemu z Nadwiślanina drogę do wyższych lokat zamknął natomiast zwycięzca turnieju Mikołaj Kiciński (SSCK Hals Warszawa). Aż do finału płocczanin był jedynym zawodnikiem, który urwał warszawianinowi seta. W turnieju pocieszenia Nowacki po jednym zwycięstwie uległ Bartłomiejowi Szołkowskiemu (UKS Return Piaszeczno) i został sklasyfikowany na miejscu 25-32. W tym samym przedziale miejsc turniej zakończył Jakub Kosieliński, który w Warszawie cieszył się z pierwszego swojego zwycięstwa w WTK - nad Kubą Kościankiem (KS Puznówka 1996).

Na warszawskim Tagówku swoje pierwsze zwycięstwo w WTK odniósł Kuba Kosieliński

O braku szczęścia w losowaniu żaczek może mówić tymczasem Zuzanna Rajchman, której po dwóch zwycięstwach 3:0 w dwóch pierwszych rundach, w ćwierćfinale przyszło zmierzyć siły z późniejszą zwyciężczynią zawodów Julią Więckowską z SKS 40 Warszawa. W grze o miejsce w przedziale 5-6. płocczanka uległa występującej już w II lidze MZTS Zuzannie Rednowskiej z KS Ożarowianka Ożarów Maz. i zajęła miejsce 7-8. Rednowska zatrzymała także w turnieju głównym drugą z płocczanek - Alicję Kwiecień, mimo, że nadwiślanka wysoko wygrała z nią drugiego seta (do trzech). Kwiecień została sklasyfikowana w przedziale miejsc 13-16. W zawodach debiutowała Wiktoria Białecka, która w ostatniej chwili zastąpiła chorą Julię Niedzielską. Płocczanka nie wygrała jeszcze żadnego pojedynku, ale poznała smak rywalizacji na szczeblu wojewódzkim.

Luboń, 15-16 grudnia 2012 r.
II Ogólnopolski Turniej Kwalifikacyjny Kadetów
Eliminacje grupowe, I kategoria, grupa D: Katarzyna Bagrowska (MLUKS Nadwiślanin Płock) - Monika Zdyb (LUKS Stróża) 2:3 (11-4, 12-10, 7-11, 8-11, 6-11); Paulina Stachecka (GLKS Nadarzyn) - Bagrowska 3:0 (11-4, 11-6, 11-7); Bagrowska - Alicja Śliwa (KS Bronowianka Kraków) 3:1 (11-7, 12-10, 8-11, 11-9); Dominika Kułacz (PUKS Arka Łętownia) - Bagrowska 2:3 (6-11, 11-1, 10-12, 11-6, 11-5). Pozostałe wyniki w grupie: Stachecka - Śliwa 3:0, Kułacz - Śliwa 2:3, Kułacz - Zdyb 1:3, Stachecka - Zdyb 3:2, Kułacz - Stachecka 3:2, Zdyb - Śliwa 2:3. Kolejność końcowa: 1. Stachecka, 2. Bagrowska, 3. Zdyb - wszystkie awans do turnieju głównego, 4. Śliwa, 5. Kułacz - obie spadek do turnieju dodatkowego.
II kategoria, grupa Y: Anna Wereszczaka (Nadwiślanin) - Julia Braś (KTS Mysłowice) 0:3 (6-11, 9-11, 5-11); Angelika Janik (KS Podwawelski Kraków) - Wereszczaka 2:3 (11-8, 11-9, 5-11, 4-11, 9-11); Wereszczaka - Natalia Matwiszyn (MKSTS Polkowice) 3:0 (11-2, 11-7, 12-10); Aleksandra Ciura (MLKS Śnieżnik Stronie Śląskie) - Wereszczaka 3:2 (11-9, 4-11, 11-5, 15-17, 11-3). Pozostałe wyniki w grupie: Janik - Matwiszyn 3:0, Ciura - Matwiszyn 2:3; Ciura - Braś 2:3, Janik - Braś 3:0; Ciura - Janik 2:3, Braś - Matwiszyn 3:0. Kolejność w grupie: 1. Janik, 2. Braś - obie awans do turnieju dodatkowego, 3. Wereszczaka, 4. Matwiszyn, 5. Ciura - wszystkie spadek do WTK.
Turniej główny, 1/8: Bagrowska - Wiktoria Ziemkiewicz (LUKS Warmia Lidzbark Warmiński) 4:3 (11-8, 11-9, 8-11, 9-11, 11-8, 8-11, 11-9); ćwierćfinały: Julia Ślązak (Jedynka Łódź) - Bagrowska 2:4 (9-11, 7-11, 11-1, 11-3, 7-11, 9-11); półfinały: Karolina Tokarczyk (Lits Anders Jedność Żywiec) - Bagrowska 4:1 (11-9, 11-13, 11-4, 11-7, 11-4).
Kolejność końcowa turnieju: 1. Katarzyna Galus (LUKS Skrzyszów), 2. Tokarczyk, 3. Bagrowska, Anna Węgrzyn (Śnieżnik),..., 30. Wereszczaka. Startowało 40. zawodniczek.
Warszawa, 15 grudnia 2012 r.
II Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny Żaków
Dziewczęta, I runda (1/16): Zuzanna Rajchman (MLUKS Nadwiślanin Płock) - Natalia Malczewska (SKS 40 Warszawa) 3:0 (11-3, 11-5, 11-1); Alicja Kwiecień (Nadwiślanin) - Zuzanna Spirzyńska (niestowarzyszona) 3:0 (12-10, 11-6, 11-4); Patrycja Szostak (KS Puznówka 1996) - Wiktoria Białecka (Nadwiślanin) 3:0 (11-2, 11-3, 11-1). II runda (1/8): Rajchman - Katarzyna Spiek (SLKS Olimpijczyk Jeżewo) 3:0 (11-8, 11-7, 11-4); Kwiecień - Zuzanna Rednowska (KS Ożarowianka Ożarów Maz.) 1:3 (11-6, 3-11, 11-5, 11-2). Ćwierćfinały: Julia Więckowska (SKS 40 Warszawa) - Rajchman 3:0 (11-5, 11-6, 11-8).
Turniej pocieszenia o miejsce 3., I runda: Julia Stępień (GLKS Nadarzyn) - Białecka (wygrała Stępień). III runda: Kwiecień - Natalia Draniak (SKTS Sochaczew) 0:3 (9-11, 5-11, 6-11). IV runda: Rajchman - Agnieszka Szymańska (UKS Bielany 273 Warszawa) 3:1 (9-11, 11-4, 11-7, 11-9). V runda: Rajchman - Rednowska 0:3 (5-11, 6-11, 7-11).
Kolejność końcowa: 1. Więckowska, 2. Martyna Lis (KS Bogoria Grodzisk Maz.), 3. Oliwia Kornacka (UKS Return Piaszeczno), 4. Szostak, ..., 7-8. Rajchman, 13-16. Kwiecień, ..., 25-28. Białecka. Startowało 28 zawodniczek.
Chłopcy, I runda (1/32): Igor Modzelewicz (Nadwiślanin) - Radosław Nowicki (UKS Alfa Gostynin) 3:0 (11-7, 11-2, 11-4); Mateusz Szczepański (SKS 40 W-wa) - Jakub Kosieliński (Nadwiślanin) 3:0 (11-8, 11-5, 11-7); Szymon Wiśniewski (Bogoria) - Cezary Nowacki (Nadwiślanin) 1:3 (9-11, 4-11, 11-9, 4-11). II runda (1/16): Modzelewicz - Jakub Kościanek (Puznówka)  3:0 (11-2, 11-2, 11-5); Mikołaj Kiciński (SSCK Hals Warszawa) - Nowacki 3:0 (11-1, 11-6, 11-4). III runda (1/8): Nikodem Zofczak (UKS Tęcza Budki Piaseckie) - Modzelewicz 2:3 (11-5, 12-10, 6-11, 3-11, 7-11). Ćwierćfinał: Maciej Kubik (Bogoria) - Modzelewicz 3:0 (11-8, 11-4, 11-9).
Turniej pocieszenia o miejsca 17-24, II runda: Kosieliński - Kościanek 3:0 (11-1, 11-3, 11-3); Nowacki - Adam Kostecki (Nadarzyn) 3:0 (11-2, 11-7, 11-3). III runda: Kamil Kucharski (niestowarzyszony) - Kosieliński 3:1 (7-11, 11-7, 11-8, 15-13); Bartłomiej Szołkowski (Return) - Nowacki 3:0 (11-1, 11-8, 11-8).
Kolejność końcowa: 1. Kiciński, 2. Kubik, 3. Maksymilian Miastowski (Bogoria), ..., 5-8. Modzelewicz, 25-32. Kosieliński, Nowacki. Startowało 53 zawodników.
Brzeg Dolny, 8-9 grudnia 2012 r.
II Ogólnopolski Turniej Kwalifikacyjny Juniorów
Juniorki - grupa Y: Katarzyna Galus (LUKS Skrzyszów) - Katarzyna Bagrowska (MLUKS Nadwiślanin Płock) 3:1 (11-5, 11-5, 9-11, 11-6); Julia Ślązak (MKS Jedynka Łódź) - Bagrowska 3:2 (11-9, 11-5, 10-12, 10-12, 11-8); Marta Chrabąszcz (KU AZS UE Wrocław) - Bagrowska 3:0 (11-6, 12-10, 11-8); Natalia Kocoń (UKS Traper Złocieniec) - Bagrowska 3:2 (11-5, 11-5, 9-11, 9-11, 11-6). Pozostałe wyniki w grupie Y: Chrabąszcz - Kocoń 1:3, Galus - Kocoń 3:0; Ślązak - Kocoń 3:0; Galus - Chrabąszcz 3:1; Ślązak - Chrabąszcz 0:3; Ślązak - Galus 1:3. Kolejność w grupie: 1. Galus, 2. Chrabąszcz (obie awans do turnieju dodatkowego), 3. Ślązak, 4. Kocoń, 5. Bagrowska (wszystkie spadek do WTK). 
Klasyfikacja końcowa: 1. Natalia Bajor (KU AZS UE Wrocław), 2. Joanna Kiedrowska (GKTS Gdańsk), 3. Marta Krajewska (GKTS Gdańsk),..., 38-40. Bagrowska.   


Brak komentarzy: