.

.

piątek, 17 sierpnia 2012

Dobre pozycje wyjściowe

Sezon 2011/2012 był kolejnym w wykonaniu dziewcząt Nadwiślanina Płock, podopiecznych trenera Grzegorza Lipczyńskiego, w którym wypadły lepiej niż w poprzednim. Choć brak było spektakularnych sukcesów, jedyny medal mistrzostw Polski przywiozła do Płocka Dominika Wolińska, startując w barwach SP 20 z koleżanką z innego klubu, to jednak, szczególnie w przypadku kadetek (juniorek młodszych), dziewczęta wypracowały sobie wyśmienite pozycje startowe przed nowym sezonem. Niewątpliwym sukcesem zespołu było drugie miejsce w rozgrywkach II ligi Mazowieckiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego. Płocczanki zostały wyprzedzone jedynie przez rezerwy Spójni Warszawa, zespół który zresztą w ostatniej kolejce ligi pokonały aż 8:2. Drugi rok z rzędu jeden start w barwach reprezentacji Polski zaliczyła Katarzyna Bagrowska ponownie uzyskując najlepszy wynik spośród rówieśniczek, które zagrały w Miedzynarodowych Mistrzostwach Polski kadetek w Cetniewie.

Zespół dziewcząt Nadwiślanina Płock w sezonie 2011/2012 zajął drugie miejsce w rozgrywkach II ligi kobiet MOZST i grał w składzie (od lewej): Anna Wereszczaka, Sylwia Szelkowska, Anna Nowakowska, Katarzyna Bagrowska, Aleksandra Lau i Dominika Wolińska

Najstarsze z dziewcząt Nadwiślanina miały w sezonie 2011/2012 szesnaście lat, mimo to już zaznaczyły swoją obecność w rozgrywkach seniorek. Najwyższe miejsca podczas wojewódzkich turniejów kwalifikacyjnych w tej kategorii wiekowej wywalczyły Anna Wereszczaka (II WTK Radom) i Katarzyna Bagrowska (III WKT Nadarzyn). Obie zajęły siódme miejsce. W turnieju gry pojedynczej Indywidualnych Mistrzostwach Województwa najwyższe miejsce z płocczanek zajęła natomiast Anna Nowakowska. W turnieju gry podwójnej mistrzostw debel Katarzyna Bagrowska/Anna Wereszczaka zdobył srebrny medal. Para dziewcząt starszych - Aleksandra Lau/Sylwia Szelkowska zajęła w tych mistrzostwach 4. miejsce.

Wicemistrzynie Mazowsza a.d. 2012 w grze podwójnej (kategoria seniorki) - Anna Wereszczaka i Katarzyna Bagrowska

Na koniec sezonu płocczanki zostały sklasyfikowane w wojewódzkim rankingu seniorek kolejno na miejscach: Bagrowska (15.), Wereszczaka (20.), Nowakowska (27.), Lau (28.), Szelkowska (31.). Dla porównania w poprzednim sezonie najwyższe miejsce w województwie z płocczanek zajęła Ola Lau zajmując 42. miejsce. W kraju w kategorii seniorek płocczanki są jeszcze bardzo daleko. Ich kolejność jest taka sama, a zajmują miejsca: 155., 192., 262., 303. i 340. W całym kraju sklasyfikowano w minionym sezonie 454 zawodniczki, a na szczycie tej listy znajdują się uczestniczki Igrzysk Olimpijskich w Londynie Li Qian, Natalia Partyka i Katarzyna Grzybowska.

W turnieju gry pojedynczej Indywidualnych Mistrzostw Mazowsza seniorek Anna Nowakowska zajęła 9. miejsce, najwyższe spośród zawodniczek Nadwiślanina
"Pierwszorocznymi", ale za to nominalnymi juniorkami z prawem udziału w mistrzostwach województwa i mistrzostwach kraju były w sezonie 2011/2012 Aleksandra Lau i Sylwia Szelkowska. Musiały zatem rywalizować o laury w tej kategorii z zawodniczkami starszymi nawet o trzy lata. Jednak w mistrzostwach województwa łupem dziewcząt Nadwiślanina padły wszystkie trzy złote korony. Zdobyły złoto w turnieju drużynowym, które później przełożyło się na pierwszy w historii Nadwiślanina start w Mistrzostwach Polski Juniorów, by w indywidualnych MW dorzucić złoto w grze podwójnej i złoto Aleksandry Lau w grze pojedynczej. Sylwia Szelkowska zajęła w mistrzostwach województwa piąte miejsce, tuż za strefą medalową. W turnieju drużynowym Mistrzostw Polski płocczanki zajęły 13. miejsce, ale już sam udział pierwszorocznych juniorek Nadwiślanina w najważniejszej imprezie w tej kategorii wiekowej był sukcesem zawodniczek i klubu.
Aleksandra Lau i Sylwia Szelkowska w mistrzostwach województwa juniorek zdobyły wszystkie możliwe do zdobycia złote medale - w singlu (Ola), w grze podwójnej i w turnieju drużynowym. Potem jako pierwsze w historii klubu zagrały na Mistrzostwach Polski Juniorów

Tymczasem w rywalizacji juniorek w trakcie sezonu dwukrotnie drugie miejsce w wojewódzkich turniejach kwalifikacyjnych, najwyższe jakie zajmowały płocczanki, stało się udziałem kadetki Katarzyny Bagrowskiej. Za drugim razem mimo minimalnej przegranej w finale, płocczanka została nagrodzona kwalifikacją do Ogólnopolskiego Turnieju Kwalifikacyjnym Juniorek. Jej finałowa rywalka zrezygnowała ze startu w OTK i Kasia, jako pierwsza w historii Nadwiślanina, zagrała na OTK juniorów. Co ciekawe, w Łomży, gdzie rozegrano zawody, była bardzo bliska wyjścia z grupy eliminacyjnej, ale ostatecznie musiała zadowolić się 31. lokatą, co i tak było dużym osiągnięciem, wówczas 13-letniej zawodniczki, która nominalną juniorką stanie się dopiero za dwa sezony.

Katarzyna Bagrowska, pierwsza w historii klubu, zagrała w Ogólnopolskim Turnieju Kwalifikacyjnym Juniorów
Na koniec sezonu w rankingach wojewódzkim i krajowym juniorek dziewczęta Nadwiślanina zajęły kolejno miejsca: Aleksandra Lau - 7. i 69. w kraju, Katarzyna Bagrowska - 10. i 56. w kraju, Sylwia Szelkowska 11. i 131. w kraju, Anna Wereszczaka - 21. i 220. w kraju, Anna Nowakowska - 25. i 279. w kraju. W juniorkach w sezonie 2011/2012 sklasyfikowano 623 zawodniczki. W klasyfikacji klubowej na 208 klubów, Nadwiślanin Płock zajął bardzo wysokie, jak na możliwości finansowe i organizacyjne, 18. miejsce w Polsce. Dla porównania, w poprzednim sezonie najwyższe miejsce z płocczanek zajęła w juniorkach Sylwia Szelkowska (19. w województwie i 218. w kraju), a Nadwiślanin był 47 wśród 215 klubów.

Najwyższe miejsca w rankingach krajowych dziewczęta Nadwiślanina zajęły w kategorii kadetek (juniorek młodszych). Tutaj płocki klub reprezentowały trzy nominalne juniorki młodsze - "pierwszoroczne kadetki" Katarzyna Bagrowska i Anna Wereszczaka oraz przechodząca w nowym sezonie do kategorii juniorek Anna Nowakowska. W indywidualnych mistrzostwach Polski (Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodziezy) Katarzyna Bagrowska i Anna Wereszczaka zajęły miejsce 13. poprawiając w ten sposób, najlepszy dotychczasowy wynik klubu, 17. miejsce Oli Lau w poprzednim sezonie. W turniejach gier podwójnych i mieszanych płocczanki nie przebrnęły pierwszej rundy, co w turnieju miksta rok temu udało się Oli Lau, która wraz z Jakubem Folwarskim z Pogoni Siedlce zajęła 5. miejsce i ten wynik pozostał najlepszym w historii klubu. Również piąte miejsce w turnieju drużynowym Oli z Sylwią z ubiegłego roku nie zostało poprawione podczas tegorocznej OOM przez drużynę w składzie Kasia Bagrowska, Ania Wereszczaka i Anna Nowakowska. We wszystkich turniejach OOM oprócz miksta płocczanki uplasowały się na miejscu 13.

Trzy kadetki Nadwiślanina w sezonie 2011/2012 - Anna Nowakowska, Katarzyna Bagrowska i Anna Wereszczaka
W sezonie płocczanki uczestniczyły tylko w dwóch ogólnopolskich turniejach kwalifikacyjnych kadetek. W I OTK w Radomsku Ania Wereszczaka i Kasia Bagrowska zajęły miejsce 35. W III OTK kadetek w Brzegu Dolnym jedynaczka Nadwiślanina Kasia Bagrowska powtórzyła ten wynik, nieco poniżej oczekiwań i możliwości.

Przy bardzo silnej konkurencji w województwie mazowieckim (podobnie zresztą jak w przypadku pozostałych kategorii wiekowych) płocczanki na mistrzostwach Mazowsza odebrały trzy medale - złoty w turnieju drużynowym i srebrne w singlu (Katarzyna Bagrowska) oraz w grze podwójnej (Bagrowska/Wereszczaka). Czwarte miejsce w turnieju debla zajęła Anna Nowakowska, która zagrała w parze z Klaudią Ciesielską z KS Ożarowianka.

W mistrzostwach województwa kadetek płocczanki zdobyły dwa medale - jeden złoty i dwa srebrne

W wojewódzkich turniejach klasyfikacyjnych aż dwukrotnie płocczanki z Nadwiślanina zajmowały jednocześnie dwa miejsca na podium. Trzy razy na tym podium stawała Katarzyna Bagrowska - dwa razy była druga (I i II WTK) i raz pierwsza (III WTK). Anna Wereszczaka dwukrotnie zajęła trzecie miejsce (II i III WTK). Na koniec sezonu płocczanki zostały sklasyfikowane w województwie i w kraju kolejno na miejscach: Katarzyna Bagrowska - 5 (Mazowsze) i 26. (Polska), Anna Wereszczaka 6. i 30., Anna Nowakowska 8. i 100. W kategorii tej próbowała swoich sił także młodziczka Dominika Wolińska, ujęta w klasyfikacjach końcowych za sezon na miejscach 31. i 326. na 619 sklasyfikowanych w tej kategorii wiekowej w kraju zawodniczek. Nadwiślanin Płock w stawce 230 klubów był 14. Rok wcześniej, najwyższe miejsce w kadetkach zajęła Aleksandra Lau - pierwsze w województwie i 18. w kraju, a Nadwiślanin był sklasyfikowany na miejscu 15 w kraju. 

Dzięki zdobytym w sezonie 2011/2012 punktom klasyfikacyjnym Katarzyna Bagrowska i Anna Wereszczaka w nowym sezonie powinny otrzymać limity, tj. prawo do gry na pierwszym Ogólnopolskim Turnieju Kwalifikacyjnym bez konieczności udziału w eliminacjach (WTK i półfinał strefowy), a w samym OTK powinny być rozstawione z numerem 8 i 10, co daje wyśmienitą pozycję startową do nowych rozgrywek.

Dominika Wolińska, choć grała nierówno w sezonie 2011/2012 to jako jedyna z dziewcząt Nadwiślanina zdobyła medal mistrzostw Polski

W najmłodszej oficjalnej kategorii wiekowej - młodziczek Nadwiślanin był reprezentowany jedynie przez Dominikę Wolińską, która głównie ze względu na nieregularność startów nie zaliczy minionego sezonu do udanych, mimo, że był to jej ostatni rok w tej kategorii wiekowej. Najlepsze miejsce na WTK - piąte, zajęła w I WTK, w mistrzostwach województwa była 11., zajmując także 5. miejsce w turnieju gry podwójnej w parze z Alicją Kwiatkowską z Ożarowianki Ożarów Maz. W efekcie w klasyfikacji końcowej sezonu w województwie zajęła miejsce 8. a w kraju 159. Nadwiślanin wśród 219 klubów zajął miejsce 137., co jest najgorszym wynikiem klubu w tej kategorii wiekowej w historii klubu, tj. od pierwszego startu w tej kategorii wiekowej w sezonie 2004/2005. Trzeba jednak dodać, że w poprzednim sezonie zamykającym  cykl szkoleniowy Nadwiślanin odniósł swe największe sukcesy w młodziczkach - zdobywając złoty medal w singlu (Katarzyna Bagrowska), srebrny w drużynie (Bagrowska, Anna Wereszczaka) i brązowy w grze podwójnej (Bagrowska z Julią Ślązak z Łasku), pierwsze miejsce w indywidualnym krajowym rankingu (Bagrowska) i 4. miejsce w rankingu klubów oraz wyróżnienie dla trenera Grzegorza Lipczyńskiego dla najlepszego trenera młodzieży szkolnej w kraju.

W nieoficjalnej kategorii wiekowej żak - do 10 lat, pierwsze starty zanotowały najmłodsze zawodniczki Nadwiślanina (rocznik 2002). W wojewódzkim rankingu za sezon 2011/2012 zajęły kolejno miejsca: Zuzanna Rajchman - 13., Alicja Kwiecień - 15., Aleksandra Adamska - 18. i Julia Niedzielska - 25. Najwyższe miejsce w wojewódzkich turniejach klasyfikacyjnych w tej kategorii wiekowej, dwa razy dziewiąte zajęła Zuzanna Rajchman, również meldując się na 9. miejscu w mistrzostwach województwa żaczek. W wojewódzkich mistrzostwach Uczniowskich Klubów Sportowych dwa zespoły Nadwiślanina dziewcząt młodszych zajęły kolejno 4. (Rajchman, Niedzielska) i 5. miejsce (Adamska, Kwiecień). W nowym sezonie najmłodsze nadwiślanki będą startować ostatni rok w tej kategorii wiekowej i z pewnością poprawią te wyniki.

Zuzanna Rajchman z Natalią Partyką po meczu półfinału wojewódzkiego Pucharu Polski, w którym SKTS Sochaczew, późniejszy zdobywca PP, pokonał dziewczęta Nadwiślanina 4:0 
Dziewczęta Nadwiślanina poza startami w turniejach zaliczanych do klasyfikacji PZTS grały również w innych turniejach. W mistrzostwach Polski szkół gimnazjalnych zagrała reprezentacja Gimnazjum nr 8 w Płocku z trzema nadwiślankami w składzie - Katarzyną Bagrowską, Sylwią Szelkowską i Aleksandrą Lau, zajmując w turnieju piąte miejsce. Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 20 w Płocku z Dominiką Wolińską w składzie zdobyła srebrny medal mistrzostw Polski szkół podstawowych. W mistrzostwach Polski Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych (LZS) wystartowały wszystkie starsze dziewczęta (sześć), a najlepsze miejsca zajęły w swoich kategoriach wiekowych Sylwia Szelkowska - 9. wśród juniorek, Katarzyna Bagrowska - 7. w kadetkach i Dominika Wolińska - 9. w młodziczkach.

Podium Grand Prix Iłowa. Za nieobecną Olę Lau puchar odebrała Dominika Wolińska
Zawodniczki Nadwiślanina startowały także w turniejach z cyklu Grand Prix Iłowa, Teresina i Płocka. W Grand Prix Iłowa (kategoria kobiet open) triumfowała Aleksandra Lau, przed Anną Nowakowską i Anną Wereszczaka. Katarzyna Bagrowska i Sylwia Szelkowska zajęły odpowiednio czwarte i piąte miejsce. Ola, Kasia, Sylwia i Ania Wereszczaka zagrały tylko w dwóch z trzech turniejów GP Iłowa. W Grand Prix Teresina, również w kategorii open kobiet, zwyciężyła Anna Nowakowska, a trzecie miejsce zajęła Anna Wereszczaka, która wygrała dwa z czterech turniejów tego cyklu, ale w jednym nie wzięła udziału. Anna Nowakowska wygrała jeden z turniejów GP Teresina, trzykrotnie zajmując drugie miejsce. Pozostałe dziewczęta z Nadwiślanina nie brały udziału w tym cyklu turniejów. W najdłuższym Grand Prix Płocka w kategorii open kobiet triumfowała Aleksandra Lau przed Katarzyną Bagrowską i Anną Nowakowską, a dalej Sylwią Szelkowską i Anną Wereszczaka. Kategorię młodziczek wygrała Dominika Wolińska, a trzecie miejsce zajęła żaczka Zuzanna Rajchman.  

Podobnie jak rok temu Katarzyna Bagrowska reprezentowała Polskę na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski kadetów, turnieju z cyklu ITTF Junior & Cadet Circuit, zaliczanym do europejskiego i światowego rankingu. Płocczanka przebrnęła przez eliminacje do turnieju głównego, w którym, niestety w 1/32 przegrała  2:3 ze starszą od siebie Austriaczką Lisą Storer. Kasia Bagrowska wypadła jednak na turnieju indywidualnym najlepiej z reprezentantek Polski z rocznika 1998 oraz młodszych i po turnieju rozegranym w Cetniewie wróciła na światową listę rankingową U15 na miejscu 148. Rok temu, mimo, że nie zakwalifikowała się do turnieju głównego, po MMP była na miejscu 130. tego rankingu. Najwyższe miejsce w rankingu światowym U15 Kasia zajmowała w lutym tego roku - 94. 

Płocczanki na Grand Prix Pragi czeskiej
Na międzynarodowy start, jednak nie zaliczany do rankingów światowych zdecydowały się także dwie Anie Nadwiślanina - Nowakowska i Wereszczaka. W Grand Prix Pragi czeskiej w turnieju drużynowym w kategorii kadetek zajęły piąte miejsce. W turnieju gry pojedynczej Anna Nowakowska odpadła w ćwierćfinale, również zajmując piątą lokatę, a Anna Wereszczaka była druga w turnieju pocieszenia - 12. w całym turnieju.

Podsumowując najważniejsze starty, dziewczęta Nadwiślanina w sezonie 2011/2012 wzięły udział w sześciu imprezach rangi mistrzostw Polski, z których przywiozły jeden medal.

Brak komentarzy: